Środa Popielcowa to dzień, który rozpoczyna czterdziestodniowy czas oczekiwania na Paschę. Ten czas oczekiwania nazywamy Wielkim Postem. Wielki – bo trwa 40 dni, bo poprzedza wielkie i ważne dla ludzkości wydarzenie – Zmartwychwstanie Jezusa. Przez 40 dni Kościół co roku jednoczy się z tajemnicą kuszenia Jezusa na pustyni. Chrystus zwyciężył kusiciela dla nas: „ Nie takiego bowiem mamy arcykapłana, który by nie mógł współczuć naszym słabościom, lecz doświadczonego we wszystkim na nasze podobieństwo, z wyjątkiem grzechu” (Hbr 4,15) KKK 540
Papież Benedykt XVI w jednym ze swoich orędzi na Wielki Post zachęcał wiernych, aby na nowo odkrywali praktykę postu i pokuty, nie jako nowy trend, ale jako szansę, aby odnowić przyjaźń z Bogiem. W poście nie chodzi ściśle o odmawianie sobie czegoś, to pomaga, ale nie jest celem. Ojcowie Kościoła mówili, że pościć, to znaczy żyć normalnie. Mieć umiar! Post pozwala oczyścić się od nadmiernych przywiązań w poszczególnych sferach życia a wejść w głębszą relację z Jezusem, który jest celem!
Papież Franciszek przypomina w Orędziu na Wielki Post 2025, że to Jezus Chrystus, umarły i zmartwychwstały, jest centrum naszej wiary i gwarantem naszej nadziei na spełnienie wielkiej obietnicy Ojca, która już się urzeczywistniła w Nim, Jego umiłowanym Synu: obietnicy życia wiecznego. Podkreśla, że to właśnie nadzieja, zgodnie z hasłem, przeżywanego obecnie Roku Świętego, ma być perspektywą naszej wielkopostnej drogi.
Pełny tekst Orędzia poniżej