Będąc na pielgrzymce pieszej na Jasną Górę, przechodziliśmy przez miejscowość Górsk, o której nic nie wiedziałam wcześniej. Dlatego nie sposób w dniu wspomnienia Błogosławionego ks. Jerzego, nie napisać kilku słów. To tu doszło do uprowadzenia ks. Jerzego i tu zaczęła się Jego męczeńska droga do nieba. Dziś stoi w tym miejscu pomnik – krzyż, a pod nim znajdują się słowa: Kto chce pójść za Mną, niech weźmie krzyż swój”. W parafii w Górsku pracują księża Michalici, którzy zainicjowali powstanie nowoczesnego multimedialnego Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Zachęcam do odwiedzenia tego wyjątkowego miejsca, czy choćby strony Muzem: http://muzeum.gorsk.org.pl/
Ksiądz Jerzy Popiełuszko urodził się w Okopach 14 września 1947 r. Jego rodzice prowadzili gospodarstwo rolne. Od 1954 r. uczył się w szkole w Suchowoli, w miejscowym kościele był ministrantem, w latach 1961-1965 uczył się w liceum ogólnokształcącym w Suchowoli, gdzie zdał maturę, a potem wstąpił do Metropolitalnego Seminarium Duchownego pw. św. Jana Chrzciciela w Warszawie.
Po powstaniu Solidarności ks. Popiełuszko stał się jej duchowym przywódcą, był duszpasterzem krajowym ludzi pracy, a także służby zdrowia. Po wprowadzeniu stanu wojennego był nękany i inwigilowany przez SB i MO.
Ostatnią duszpasterską podróż odbył 19 października 1984 r. do parafii Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy. Podczas podróży powrotnej został porwany i bestialsko zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, jego ciało wrzucono do Wisły na wysokości tamy we Włocławku. Pogrzeb ks. Jerzego odbył się 3 listopada 1984 r. Zgromadził około miliona osób.
Papież Benedykt XVI 6 czerwca 2010 r. zaliczył ks. Jerzego Popiełuszkę do grona błogosławionych, a papież Franciszek w 2014 r. ustanowił go patronem „Solidarności”.